A w czasie ferie? Poznajemy nowe rzeczy!

Zabawa z kolorowymi kubeczkami to aktywność

z zakresu kodowania. Podczas tych zajęć dzieci miały okazje tworzyć

własne kody,odwzorowywać te podane przez nauczyciela

oraz przenosić kody z maty na karty pracy.

Nowe pomoce dydaktyczne i forma zajęć

okazała się być bardzo interesująca dla dzieci.

Jesteśmy pewni, że to początek świetnej przygody z kodowaniem i programowaniem :)

Dla czego kodowanie?

W nowej podstawie programowej kodowanie odgrywa istotną rolę. Głównym założeniem jest to, aby już najmłodsi rozpoczęli naukę tworzenia poleceń i sekwencji obrazkowych. Kolejnym etapem będzie programowanie wizualne sterujące robotem lub innym obiektem.

Uniwersalność, niech będzie tu słowem kluczem, umiejętności, kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem, są przydatne na każdym etapie jego rozwoju. Dzisiaj trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek pracy za kilkanaście lat, które umiejętności będą kluczowe i cenione, warto więc skupić się na tych uniwersalnych, przydatnych we wszystkich zawodach. Jakie to umiejętności? Między innymi, logiczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, zadaniowe podejście do napotykanych trudności, elastyczność. I właśnie te umiejętności kształtowane są podczas zabaw z kodowaniem. Od uświadomienia sobie, że wiele podstawowych ćwiczeń, wykorzystywanych w nauce kodowania, jest obecnych w przedszkolu, tylko wykonywaliśmy je nie zdając sobie z tego sprawy. Sortowanie, segregowanie, porównywanie, porządkowanie...czy nie brzmi to znajomo. Dzieci przecież dzielą różnego rodzaju liczmany na zbiory, wyszukują cech wspólnych i różniących je między sobą. Reagują też na różnego rodzaju kody, odbierają je i postępują zgodnie z ich wskazówkami, bo czym jest instrukcja wykonania pracy plastycznej, przejścia na drugą stronę ulicy, czy umycia rąk. Kiedy to sobie uświadomimy będzie łatwiej zacząć, bo dostrzeżemy, że to kodowanie to niej jest coś, czego nie można opanować, przeciwnie nie tylko można, ale dodatkowo będzie z tego dużo radości i zabawy.

Galeria

W piątek 8 lutego wszystkie przedszkolaki bawiły się wspólnie na balu karnawałowym.

Jak co roku dzieci  zadziwiały pomysłowością i różnorodnością strojów. Były królewny, wróżki, czarownice,

kotki, kowboje, duchy, policjanci , piraci i wiele, wiele innych bajkowych postaci.

Niezależnie od stroju wszystkie dzieci bez wyjątku brały udział w wspólnych tańcach i konkursach.

Tak wspaniałą zabawę przygotowała dla nas grupa animacyjna " GALILEO".

Już nie możemy doczekać się kolejnego balu a tym czasem... ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

i wspominania :)

Zdjęcia wykonał Pan Krzysztof Banul.

" ż to za radość dla nas wszystkich,

że dziś widzimy gości tak miłych.

Co swego trudu nie szczędzili

i do przedszkola chętnie przybyli ..."

-   BABCIA I DZIADEK

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco !

Powodem tego jest obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka,

który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach

wszystkich– dzieci oraz każdej Babci i każdego Dziadka.

Jak co roku, każda grupa przedszkolaków przygotowana przez swoje wychowawczynie przedstawiła program artystyczny ,

w którym pokazała swoje umiejętności muzyczno - taneczne , recytatorskie a niekiedy i komediowe.

Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnucząt, które bez tremy reprezentowały swoje umiejętności.

Zaproszeni do przedszkola goście zostali obdarowani kolorowymi laurkami  i drobnymi upominkami.

Wszyscy zostali zaproszeni również na słodki poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych rodziców.

" Żabki"," Motylki"" Jeżyki", " Stokrotki" ," Pszczółki" ," Biedronki"

Zdjęcia w grupie "Motylki" wykonane zostały przez p. Krzysztofa Banula

" Bal Karnawałowy dla dzieci"

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki na Bal Karnawałowy

, który odbędzie się 8 lutego ( piątek)

w godzinach 9.30- 11.30,

w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach.

Zabawę poprowadzi grupa animacyjna Galileo.

Dzięki pomocy rodziców dzieci z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Kaliskach powstał nowy „Kącik czytelniczy” w Ośrodku Zdrowia „Medpharma” w Kaliskach. Chętni rodzice mogli przynosić  zadbane książki do wychowawców grup. Zebrane książki, zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym miejscu w Ośrodku Zdrowia dla małych pacjentów, aby mogły miło spędzić czas w oczekiwaniu na badanie bądź szczepienie.

Bardzo dziękujemy za wsparcie i za ofiarowanie książek!

Lucyna Chwała